به ما امتیاز دهید.

هات اسپات (hotspot) چیست؟

در ۱۸ فروردین, ۱۳۹۱, در آموزش ها, شبکه, 21,907 بازدید, لینک کوتاه

Hotspot - هات اسپات چیست

هات اسپات (Hotspot) ناحیه ای است که دارای شبکه بی سیم عمومی است.اولین هات اسپات های عمومی در فرودگاه ها و هتل های بزرگ مورد استفاده قرار می گرفتند که مسافران تجاری می توانستند از طریق لپ تاپ های خود به اینترنت متصل شده و نامه های الکتذونیکی خود را بخوانند.بزودی کتابخانه های نیز به این سری پیوستند و دسترسی به اینترنت را به هر کسی که یک لپ تاپ بی سیم با خود به کتابخانه می آورد،هدیه کردند.

سرانجام رستوران ها ی بسیار بزرگ نیز این امکان را برای مشتریان خود فراهم کردند تا مشتریان بتوانند در حین غذا خوردن و نوشیدن قهوه به موزیک ها و ویدئو های روی شبکه دسترسی پیدا کنند و با دیگران بطور آنلاین بازی کنند.
بسیاری از هات اسپات های موجود از استاندارد ۸۰۲٫۱۱b استفاده می کنند.خوشبختانه استاندارد جدید ۸۰۲٫۱۱g نیز با کمی افت با استاندارد ۸۰۲٫۱۱b سازگاری دارد.پس اگر لپ تاپ شما دارای تجهیزات شبیکه ۸۰۲٫۱۱g داخلی است،هیچ مشکلی با هات اسپات های ۸۰۲٫۱۱g نخواهید داشت.
مزیت های هات اسپات ها
اگر در مورد سود رسانی هات اسپات ها برای کار های تجاری فکر می کنید به موارد زیر دقت کنید:
- افزایش ترافیک و تجارت
- برای نشان دادن قدرت و امکانات تجاری
- برای کسب در آمد مستقیم از هات اسپات ها
استفاده ایمن از هات اسپات ها
برای ساده کردن روال اتصال،بسیاری از لپ تاپ ها امکانات امنیتی موجود روی شبگه بی سیم را غیر فعال می کنند.در نتیجه باید اقدامات پایه ای را هنگام اتصال به هات اسپات های عمومی رعایت کنید:
- اطمینان حاصل کنید که فایروال روی سیستم شما نصب شده و کار می کند.اگر برنامه فایروال مجزا ندارید،فایروال ویندوز را که همراه خود ویندوز XP است فعال کنید.
- اشتراک فایل را روی لپ تاپ غیر فعال کنید.
- از سایت هایی که اطلاعات شخصی شما را می خواهند ولی از پروتکل HTTPS استفاده نمی کنند پرهیز کنید.
- اگر قرار است از شبکه شرکت خود استفاده کنید،از طریق VPN این کار را انجام دهید.
- پس از اتمام کار با شبکه،ارتباط خود را با آن قطع کنید.
هات اسپات های مجانی
بسیاری از هات اسپات ها هزینه ای ندارند.برای مثال اسپات های Scholtzsky مجانی می باشند.معمولا هات اسپات های کتابخانه ها نیز مجانی هستند.
برای استفاده از یک هات اسپات مجانی،تنهای کاری که باید بکنید این است که کامپیوتر خود را روشن کنید.سپس هنگامی که اخطار مربوط به شناسایی شبکه بی سیم را دیدید،روی آن کلیک کنید تا به شبکه متصل شوید.از این لحظه به بعد می توانید از اینترنت استفاده کنید.اتصال به هات اسپات های مجانی بسیار ساده است قسمت مشکل کار این است که هات اسپات هایی را پیدا کنیم که به آن ها متصل شویم،مخصوصا هات اسپاتها مجانی.اگر از خیابان عبور می کنید که در محدوده چنین هات اسپات هایی باشد،شانس با شماست.در غیر این صورت باید همه جای شهر را بدنبال یافتن اسپات ها بگردید.
چندین وب سایت وجود دارند که اسپات ها را به شما می دهند:
- سازمان شبکه های مجانی جهان:www.freenetworks.org
- شبکه های مجانی سان فرانسیسکو: www.sflan.org
- شبکه های مجانی کالیفورنیای جنوبی: www.socalfreenet.org
- شبکه های مجانی سیاتل: www.seattlewireless.org
- شبکه های مجانی سانتاکروز: www.thirdbreack.org
به کمک گوگل می توانید وب سایت هایی را پیدا کنید که در مورد هات اسپات های محل زندگی شما باشند.
ایراد یابی شبکه های بی سیم
کنترل مشکلات معمول
قسمت های اساس جهت کنترل:
- آیا همه چیز روشن است؟ مطمئن شوید که چراغ های روی نقطه دسترسی / روتر بی سیم شما و همینطور مودم ADSL شما در صورت وجود روشن باشد
- بسیاری از نقاط دسترسی /روترها دارای یک منبع تغذیه می باشند که باید به برق مجزا متصل شود. اطمینان حاصل کنید که آن ها را به پریز برق متصل کرده اید.
- آیا کابل ها وصل شده اند؟ کابل های شبکه را که به نقطه دسترسی / روتر شما و به مودم ADSL شما متصل است،کنترل کنید.
- همه چیز را ریستارت کنید.کامپیوتر،نقطه دسترسی / روتر و مودم خود را خاموش کنید.همه چیز را به مدت دو دقیقه خاموش بگذارید.سپس مجددا آن ها را روشن کنید.گاهی با این روش مشکلات اتصال کابل ها از بین می رود.
تشخیص مشکل
اگر نمی توانید به اینترنت متصل شوید،یکی از گام های اولیه این است که ببینید آیا مشکل از نقطه دسترسی روتر شماست یا اتصال اینترنت.این کار را به روش زیر می توانید انجام دهید:
۱-خط فرمان ویندوز را با انتخاب گزینه RUN از منوی استارت و تایپ cmd و فشردن کلید Enter باز کنید
۲-در خط فرمان،دستور ipconfig راتایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.
نوشته هایی به شکل زیر دریافت می کنید:

اگر متن نمایش داده شده شبیه این باشد،ولی مقادیر متفائتی داشته باشد،شما به شبکه بی سیم متصل می باشد و مشکل باید در جای دیگری باشد.ولی اگر آدرس IP ماسک زیر شبکه و گیت وی پیش فرض مقدیر ۰٫۰٫۰٫۰ را به جای IP معتبر داشته باشند،با شبکه بی سیم مشکل دارید.

در نوشته بعدی نحوه تبدیل کردن لبتاب به یک Hotspot و شیر کردن اینترنت برای دیگر لبتاب ها و مبایل های دارای امکان WiFi را قرار می دهیم.

موفق باشید.

 

یک نظر ارسال کنید


هفت + 6 =

Free WordPress Themes

بخش کاربری

عضویت در خبرنامه

لطفا آدرس ایمیل خود را به طور کامل وارد نمایید.


 

پس از ثبت آدرس پست الکترونیکی خود، لینک تاییدی به پست الکترونیکی ثبت شده ارسال می‌گردد و شما پس از کلیک بر روی آن لینک، عضو خبرنامه پایگاه AD3 خواهید بود.

تمامی حقوق این سایت، متعلق به پایگاه آموزشی AD3 می‌باشد.